ÌÓÊÌæ ÇÑÊÈÇØ ÈÇ ãÇ ÎÇäå  

مسائل اجتماعی در استان ایلام

از ویکی اطلس فرهنگی ایران

پرش به: ناوبری, جستجو

مساله بيكارى يكى از مسائل مهم اجتماعى در ايلام بلكه در بيشتر نقاط كشور است كه در اين استان به معضل اجتماعى تبديل شده است.

بر اساس سرشمارى سال 1375، تعداد 18425 نفر (5/16 درصد جمعيت فعال استان) بيكار در اين استان وجود داشته كه از اين تعداد 79 درصد را مردان و 21 درصد را زنان تشكيل داده‏اند. نرخ بيكارى در بين مردان فعال 8/14 درصد و در بين زنان فعال، 4/29 درصد بوده است.

از عوامل بيكارى در اين استان مى‏توان به درگيرى مستقيم اين استان در جنگ با عراق، تخريب صنايع در اثر بمباران هوايى و حملات موشكى عدم برنامه‏ريزى بر فعاليتهاى توليدى و اشتغالزا، و عدم تمايل بخش خصوصى به سرمايه گذارى در اين استان و مسايل فرهنگى اشاره نمود.

بيكارى جوانان در كنار در آمد پائين خانوارها باعث مشكلات اجتماعى مانند بالا رفتن سن ازدواج، افزايش آمار طلاق و بروز مشكلات روانى چون افسردگى و خودكشى در ايلام شده است.

اعتياد و قاچاق مواد مخدر ديگر از مسائل اجتماعى است كه جوانان اين استان راتهديد مى‏كند.

يكى از علل عمده قاچاق مواد مخدر، مسئله بيكارى است. قاچاقچيان، از انتقال مواد مخدر از استانهاى همجوار و فروش آن در داخل استان، سود سرشارى را بدست مى‏آورند.

بر اساس گزارش نيروى انتظامى ايلام تعداد افراد دستگير شده به اتهام خريد، فروش، نگهدارى و استعمال مواد مخدر از سال 1375 تا سال 1376 حدود دو برابر شده است.

در سال 1375 تعداد 69 و در سال 1376 تعداد تعداد 110 نفر و در سال 1377 تعداد 105 نفر در اين ارتباط دستگير شده‏اند.

همچنين طبق بررسى‏هاى انجام شده، روند شيوع اعتياد نيز در ايلام نگران كننده مى‏باشد. روند مصرف و اعتياد به مواد مخدر در بين جوانان و نوجوانان ايلامى طى چند سال اخير شتاب بيشترى به خود گرفته است.

مدير كل بهزيستى استان ايلام نيز روند شيوع اعتياد را سريع و نگران كننده خوانده است. هر چند كه آمار دقيقى از تعداد معتادين استان وجود ندارد اما تعداد (250 نفر) مراجعه كنندگان طى سالهاى 76 و 77 جهت ترك اعتياد به مركز بازپرورى معتادان خود بيانگر ميزان اعتياد در ايلام مى‏باشد.

يكى از ديگر مسائل اجتماعى در استان ايلام، پديده خودكشى است، نرخ خودكشى در اين استان از سال 1367 به بعد سير صعودى به خود گرفته است و از 8/1 در هر 100 هزار نفر جمعيت در سال 1376 به 9/32 در سال 1370 و در سال 1371 به 8/19 و در سال 1376 به 63 نفر رسيده است.

نرخ خودكشى در شهرستان ايلام نيز طى اين مدت از 5 نفر در هر 100 هزار نفر جمعيت و به 72 نفر در سال 1377 رسيده است.

آنچه كه پديده خودكشى در استان ايلام را از ديگر مناطق مستثنى مى‏سازد شيوع آن در بين زنان و در بين جوانان و نوجوانان است.

در سال 1377، 5/67 درصد از موارد اقدام به خودكشى را، زنان تشكيل مى‏داده‏اند. در اين سال 16/84 درصد موارد اقدام به خودكشى در بين گروه‏هاى سنى از 16 تا 30 سال بوده است.

از لحاظ سطح تحصيلات نيز بيشترين درصد افراد اقدام كننده به خودكشى، داراى تحصيلات پائين‏تر از ديپلم بوده‏اند. بيشترين در صد افراد (5/62 درصد) اقدام كننده به خودكشى با سم و قرص اقدام به اين عمل نموده‏اند و 83/20 در صد اين خودكشى‏ها در اين سال موفق بوده‏اند.

بر اساس بررسى‏هاى انجام شده عواملى همچون فقر فرهنگى، بن بست جغرافيايى، بيسوادى، مهاجرت بى رويه، فقر اقتصادى، محدوديتها و كنترل بيش از حد اجتماعى، ساختار نامناسب خانواده، آداب و رسوم و باورهاى غلط و نبود سرگرمى‏هاى معمولى زندگى موجب پديد آمدن فشارهاى روانى ـ اجتماعى گرديده است.

از جمله مهمترين اين فشارها بيكارى، مشكلات تحصيلى، اختلافات خانوادگى، ازدواج‏هاى تحميلى، تهمت‏هاى ناموسى، روابط نامشروع و ترس از مجازات‏هاى عرفى مى‏باشد.

يكى ديگر از معضلات اجتماعى اين استان سلطه فرهنگ قومى است. سلطه فرهنگ قومى تاحدى است كه حتى چهره‏هاى موجه هم براى ارتقاء در هرم اجتماعى جامعه و يا كسب جايگاه و پايگاه بالاتر بدان متوسل مى‏شوند. اين مسئله موجب ارجحيت قوم‏مدارى بر حق‏طلبى، شده است. ادامه اين روند موجب نفوذ چهره‏هاى نامطلوب و طرد چهره‏هاى موجه در جامعه استان مى‏شود.

يكى ديگر از مسائل اجتماعى استان مسئله ازدواج جوانان مى‏باشد. فقر مالى و عدم توجه والدين سبب مى‏شود كه جوانان نتوانند به موقع ازدواج نمايند. هزينه‏هاى گزاف مراسم عروسى، مهريه‏هاى سنگين و مسئله بيكارى و مسكن از جمله موانع عمده ازدواج جوانان محسوب مى‏گردند.

يكى ديگر از مسائل در زمينه ازدواج جوانان، ازدواج‏هاى تحميلى است. طبق سنت گذشته پدر، رئيس خانواده محسوب مى‏گردد و حق تحميل افكار و سليقه خود را بر اعضاء خانواده دارد. در مورد ازدواج نيز شرط اصلى، تامين نظر پدر دختر است و دختر حق هيچگونه دخالتى در مساله ازدواج را ندارد. اين پديده در جامعه ايلام سبب بروز مسائل خانوادگى، طلاق و خودكشى و زنان شده است.

يكى ديگر از مسائل و معضلات عمومى ايلام تعصبات خشك و بى روح قبيله‏اى است كه تا حدودى پايدار مانده است.

تعصبات قبيله‏اى علاوه بر فوايدى كه مى‏توان بر آن متصور شود، داراى نكات منفى نيز مى‏باشد. مثلا در صورت قتل فردى از يك قبيله، تمامى اعضاء قبيله مقتول، قبيله قاتل را مورد تهاجم قرار مى‏دهند.

در زندگى قبيله‏اى عقيده بر اين است كه خون را بايد با خون شست. اگر چنانچه قتلى روى دهد، حتما بايد در مقابل فرد ديگرى كشته شود و اين نزاع تا سال‏ها ادامه مى‏يابد. هنوز هم اين قضيه به طور نسبى در اين استان حاكم است و به صورت يك ميراث فرهنگى به ارث رسيده است.

يكى ديگر از معضلات اجتماعى اين استان پديده فرار سرمايه مى‏باشد. طبق بررسيهاى به عمل آمده عده‏اى از مردم ايلام كه توانايى انجام كارهاى كلان اقتصادى دارند. همين كه به مكنتى رسيدند و مالى به دست آوردند، استان ايلام را براى ادامه زندگى مناسب نمى‏دانند و براى فعاليت به شهرهاى بزرگ روى مى‏آورند.


منابع