ÌÓÊÌæ ÇÑÊÈÇØ ÈÇ ãÇ ÎÇäå  

فقیهان و مفسران استان کرمان

از ویکی اطلس فرهنگی ایران

پرش به: ناوبری, جستجو

آيه‏الله فقيه كرمانى

آيت الله حاج ميرزا محمد رضا فقيه كرمانى، از علماء و بزرگان كرمان، در نجف‏اشرف از محضر عالمان بزرگى چون آخوند خراسانى، آقا سيد محمد كاظم يزدى و ديگر مراجع بزرگ نجف به تحصيل پرداخت و سپس به كرمان بازگشت. فقيه كرمانى از رجال برجسته علمى عصر خود و مرجع و ملجأ مردم كرمان بوده است.

در اواخر شعبان سال 1323 ه .ق در كرمان بى احترامى فوق‏العاده‏اى به آيه‏الله كرمانى شد (حاكم وقت او را در ارك دولتى به چوب بسته بود) در نتيجه علماى تهران از آن عمل بسيار خشمگين شدند و در اعتراض به عمل ناشايست از سوى حاكم كرمان، از دربار خواهان عزل حاكم كرمان شده و مشروطه خواهان نيز به اعتراض عمومى در برابر اين عمل دستگاه استبداد در تهران پرداختند.

آيه‏الله كرمانى در سال 1328 ه .ش دارفانى را وداع و در جنب مسجد صاحب‏الزمان كرمان مدفون گرديد. قبر او از مزارات كرمان و داراى بارگاه مى‏باشد.

آيه‏الله حاج سيد محمدرضا حسينى مرعشى

وى در سال 1286 ه .ق در رفسنجان ديده به جهان گشود. براى تحصيل علم ابتدا به يزد و سپس به نجف اشرف مهاجرت نمود و در حوزه درسى آخوند خراسانى، سيد محمد كاظم يزدى و آيه‏الله شريعت اصفهانى شركت نمود و به درجه اجتهاد نايل آمد. آيه‏الله مرعشى پس از فوت آيه‏الله ميرزا محمد تقى شيرازى به مدت دو سال متصدى مقام افتاء شد.

وى در سال 1342 ه .ق دارفانى را وداع گفته است.

از آثار علمى اوست: الكرية فى تحقيق الكر، جوابات المسائل الاسلامبوليه، جوابات المسائل الامتحانيه، جوابات المسائل الكرمانيه، جوابات المسائل اليزديه نام برد.

شيخ محمد باقر سيرجانى

شيخ محمد باقر سيرجانى معروف به «لسان العلماء» از شاگردان سيد محمد كاظم يزدى (صاحب عروة) بوده است. وى داراى تأليفات متعددى از جمله: الكافية البهائيه در نحو، ترجمه تفسير امام حسن عسكرى، كتابى در سؤال و جواب مذهبى، جواهر القوانين در عقايد، الفريدة الوافيه و الوجيزه در صرف مى‏باشد.

كتاب الوجيزه ايشان در سال 1317 در بمبئى به چاپ رسيده است.

حجه‏الاسلام والمسلمين حاج ميرزا عبدالحسين كرمانى

حاج ميرزا عبدالحسين از علماء بنام استان كرمان در خانواده‏اى زرتشتى چشم به جهان گشود. در محضر آيه‏الله حاج شيخ على، عالم بزرگ آن روز به آئين مقدس اسلام مشرف گرديد. وى سپس به نجف اشرف عزيمت نمود و مدت بيست سال در عتبات عاليات به فرا گرفتن علوم اسلامى و كسب كمالات و معنويات پرداخت.

در زمان تأسيس حوزه علميه قم، رهسپار قم شد. ساليان زيادى در قم اقامت داشت. سپس به درخواست مردم كرمان و امر آيه‏الله حائرى به كرمان رفت و در مسجد تاريخى ملك [امام خمينى] به اقامه جماعت و ترويج احكام اسلام پرداخت.

سرانجام پس از عمرى عبادت و خدمت بندگان خدا در هفتم ذى‏القعده 1377 ه .ق چشم از جهان فروبست.

آيه‏الله حاج شيخ محمد حسن نجفى

او در سال 1304 ه .ق در رفسنجان متولد شد و در اين شهر از محضر والدش كسب فيض نمود. سپس در سال 1327 به اصفهان عزيمت نمود و مدت پنج سال از محضر آيه‏الله حاج سيد محمد باقر درچه‏اى و آيه‏الله حاج ملا عبدالكريم گزى فقه و اصول را آموخت و حكمت و كلام را نيز از ميرزا جهانگير خان قشقايى فراگرفت.

وى در سال 1332 ه .ق به نجف اشرف مهاجرت نمود و به مدت پنج سال از محضر سيد محمد كاظم يزدى، آيه‏الله سيد محمد فيروزآبادى، آقا ضياءالدين عراقى و آيه‏الله حاج شيخ كاظم شيرازى استفاده نمود و به درجه اجتهاد نايل آمد.

وى در سال 1345 ه .ق به ايران مراجعت نمود و در رفسنجان رحل اقامت افكند و متصدى امورات شرعيه و تدريس فقه و اصول شد.

آيه‏الله شيخ محمد حسن نجفى در رفسنجان مدرسه علميه‏اى جهت تربيت طلاب علوم دينى تأسيس كرد، و سرانجام پس از 47 سال تلاش در راه اسلام در رفسنجان، در سال 1392 ه .ق دعوت حق را لبيك گفت.

آيه‏الله حاج شيخ محمد حسين غروى

او در سال 1308 ه .ق در رفسنجان متولد شد. ادبيات و فقه و اصول را نزد پدرش فرا گرفت، سپس به اصفهان رفت و در آنجا از محضر آيه‏الله حاج سيد محمد باقر درچه‏اى، آخوند گزى و آيه‏الله ارباب بهره‏مند شد و فقه و اصول و حكمت و هيئت را تكميل نمود.

آن گاه رهسپار نجف اشرف گرديد و در آنجا از محضر آيه‏الله نائينى، آيه‏الله آقا ضياءالدين عراقى، آيه‏الله حاج سيد محمد فيروزآبادى و ديگران استفاده نمود تا اينكه به درجه اجتهاد نايل آمد.

در سال 1346 ه .ق به ايران مراجعت نمود و در رفسنجان ساكن شد و به ترويج احكام و تعظيم شعائر مذهبى و پرورش و تربيت طلاب علوم دينى و تأسيس مدرسه علمى به همراهى آيه‏الله نجفى پرداخت.

آثار علمى او عبارت است از: تقريرات درس ميرزاى نائينى، حكومت عقل (پيرامون خلافت بلافصل اميرالمؤمنين عليه‏السلام).

حجه‏الاسلام والمسلمين سيد محمدرضا مدنى

سيد محمدرضا مدنى زيدآبادى در سال 1277 ه .ش در سيرجان متولد شد. تحصيلات مقدماتى را در سيرجان نزد اساتيد آنجا و والد بزرگوارش حجه‏الاسلام سيد على مدنى كه از مفاخر آن زمان بود به اتمام رسانيد. سپس روانه كرمان شد و در حوزه علميه اين شهرستان به تحصيل پرداخت و مورد توجه آيه‏الله محمد رضا كرمانى قرار گرفت.

او از هنر خوشنويسى نيز بهره كامل داشت و كتيبه شبستان مسجد جامع كرمان نمونه‏اى از هنر خوشنويسى او است.

سيد محمدرضا مدنى در بهمن ماه 1362 در كرمان وفات يافت و در همان جا به خاك سپرده شد.

آثار او عبارتند از: بيان الحقيقه، اسلام در دنياى جديد، چهار مقاله مدنى، فيلسوف شرق (سيد جمال الدين اسد آبادى)، رستاخيز عاشورا، حقانيت حضرت على از ديدگاه يكصد و ده دانشمند اهل سنت.

آيه‏الله صالحى

آيه‏الله حاج شيخ على اصغر صالحى كرمانى از علماء و دانشمندان معاصر كرمان در سال 1318 ه .ق در كرمان متولد گرديد. او پس از خواندن مقدمات سطوح اوليه و متون فقه و اصول در كرمان، به اصفهان مهاجرت نمود و از محضر اساتيد بزرگى چون آيه‏الله آقا سيد محمد نجف آبادى، آيه‏الله حاج ميرزا محمد صادق اصفهانى و آيه‏الله حاج ميرزا سيد على مدرس نجف آبادى بهره برد.

سپس به حوزه علميه قم آمد و از محضر اساتيد بزرگوارى چون: آيه‏الله العظمى حائرى، آيه‏الله آقا ميرزا سيد على يثربى، آيه‏الله حاج سيد محمد تقى خوانسارى و آيه‏الله العظمى حاج سيد احمد خوانسارى بهره‏مند شد.

وى پس از طى درجات عاليه به كرمان مراجعت نموده و در آنجا به انجام وظايف دينى، تدريس و تربيت طلاب و محصلين پرداخت. آيه‏الله صالحى، مدرسه معصوميه كرمان را به كمك آيه‏الله حاج ميرزا على آقاى مهرابى داير نمود.

آيه‏الله حاج ميرزا على آقاى مهرابى

او در سال 1319 ه .ق قدم به عرصه حيات نهادند. وى ادبيات، فقه و اصول مقدماتى را در كرمان به اتمام رساند و سپس به اصفهان عزيمت نموده و در اين شهر از محضر آيات عظام، آيه‏الله آقا ميرزا محمد صادق و آيه‏الله آقا سيد محمد مدرس نجف‏آبادى و ديگران استفاده نموده و آنگاه به قم مهاجرت نمودند. در آنجا از محضر آيه‏الله حائرى، آيه‏الله حاج سيد محمد تقى خوانسارى و آيه‏الله يثربى كاشانى بهره‏مند شد و سپس به كرمان مراجعت نمود و به تدريس فقه و اصول و اقامه نماز جماعت و ساير خدمات دينى پرداخت.

حاج ميرزا على در سال 1385 به ديار باقى شتافت.

حجه‏الاسلام والمسلمين شهيد دكتر محمد جواد باهنر

حجه‏الاسلام محمد جواد باهنر در سال 1312 ه .ش در شهر كرمان چشم به جهان گشود. در سن پنج سالگى قدم به مكتب خانه نهاد. پس از فرا گرفتن قرآن و خواندن و نوشتن، به مدرسه معصوميه كرمان رفت و به تحصيل علوم دينى پرداخت. تا حدود سطح را در كرمان خواند و سپس به حوزه علميه قم رفت.

او از حوزه درسى امام خمينى(ره) و آيه‏الله بروجردى استفاده كرد، و در فلسفه و تفسير نيز از علامه طباطبايى بهره‏مند گرديد. در بين اساتيد او امام خمينى(ره) بيشترين سهم را در شكل‏گيرى شخصيت او ايفا كرد و بيش از هفت سال از آن استاد فرزانه بهره برد. او در كنار تحصيل علوم دينى، از تحصيل علوم جديد نيز غافل نماند.

در سال 1337 ه .ش دوره ليسانس رشته الهيات را به اتمام رساند. همچنين در اين رشته موفق به اخذ مدرك دكترا شد. شهيد باهنر با كمك حجه‏الاسلام هاشمى رفسنجانى مكتب تشيع را بنيان نهاد.

او از سال 1337 ه .ش وارد ميدان مبارزه عليه رژيم شاهنشاهى و در اين سال پس از حمله به رژيم در به رسميت شناختن اسرائيل از سوى رژيم شاهنشاهى در آبادان دستگير شد.

دكتر باهنر از سال 1341 ه .ش به تهران آمد و در جريان مبارزه حضرت امام، با انقلابيون همكارى كرد و در اين راه از سوى ساواك دستگير و به مدت چهار ماه در زندان به سر برد و سپس ممنوع المنبر گرديد.

او از اين زمان به بعد به فعاليتهاى فرهنگى پرداخت. به كمك آيه‏الله بهشتى وارد آموزش و پرورش شد و در قسمت برنامه‏ريزى درسى راه پيدا كرد و توانست در برهه‏اى از زمان مفاهيم دينى را از طريق كتاب‏هاى دينى به نسل جوان منتقل كرد و با تأسيس دفتر نشر فرهنگ اسلامى با كمك ديگران به اين امر مهم كمك كند.

پس از آن در فاصله سالهاى 52، 56 و 57 در چهار نوبت از سوى رژيم پهلوى دستگير و زندانى گرديد.

شهيد باهنر پس از پيروزى انقلاب اسلامى عضو شوراى عالى انقلاب بود و در تأسيس حزب جمهورى اسلامى نقش مهمى را از خود ايفا كرد.

مرحوم شهيد باهنر در زمان رياست جمهورى شهيد رجائى، به سمت نخست‏وزيرى برگزيده شد، اما هنوز چند ماهى از عمر دولت او نگذشته بود كه به دست منافقين كوردل با انفجار دفتر رياست جمهورى به همراه ديگر همرزمش آقاى رجايى، در هشتم شهريور 1360 ه .ش به درجه رفيع شهادت نايل آمد و در قبرستان بهشت زهرا در كنار ديگر شهدا آرميد.

حجت الاسلام و المسلمين على اكبر هاشمى رفسنجانى

على اكبر هاشمى، فرزند ميرزا على در سال 1313 ه .ش در روستاى بهرمان (نوق) از توابع شهرستان رفسنجان در يك خانواده مذهبى به دنيا آمد. در پنج سالگى در مكتب خانه كتاب‏هاى رسمى مدرسه و بخشهايى از قرآن، گلستان سعدى، نصاب الصبيان را فرا گرفت.

او در پاييز سال 1327 ه .ش در سن چهارده سالگى به حوزه علميه قم وارد شد. وى پس از مدتى فراگيرى علوم حوزوى در قم و پيشرفت در دروس اشعار الفيه ابن مالك، متن تهذيب المنطق و يك جزو نيم قرآن را حفظ و نزد آية الله بروجردى امتحان داد و پس از موفقيت در امتحان به دستور ايشان شهريه‏اى به او پرداخت شد. اين موفقيت در زندگى مادى و معنوى او تأثير بسزايى داشت. او پس از چندين سال اقامت در منزل حضرات آيات اخوان مرعشى در شهر قم حدود سال‏هاى 1335 ه .ش حجره‏اى در مدرسه حاج سيد صادق به اتفاق شهيد باهنر بدست آورد.

هاشمى بعد از مدتى در درس خارج فقه امام خمينى، آية الله بروجردى، نجفى مرعشى، محقق داماد همچنين در درس تفسير علامه طباطبائى شركت نمود و در تمامى مدت هم مباحثه آقاى ربانى املشى بودند.

در تمامى مدت هم مباحثه آقاى ربانى املشى بودند و از كتاب مقدمات تا بحثهاى خارج را با ايشان مباحثه مى‏نمودند.

هاشمى زمانى كه در مدرسه حاج سيد صادق بود با هم كارى بعضى از دوستان به خصوص شهيد دكتر باهنر مجله «مكتب تشيّع» را بنيان نهاد و نخستين شماره آن را در سال 1338 ه .ش منتشر كردند.

وى از سال 1342 ه .ش به همراه حضرت امام خمينى وارد مبارزات سياسى ـ اجتماعى شد و چندين بار زندان و تبعيد را گذراند و اين جنگ و گريز تا پيروزى پرشكوه انقلاب اسلامى ادامه داشت.

وى در هنگام پيروزى انقلاب و پس از آن به ترتيب عضويت در كميته سوخت و اعتصاب شوراى انقلاب، عضويت در شوراى انقلاب، سرپرستى وزارت كشور، نماينده و رئيس مجلس شوراى اسلامى در چندين دوره، امام جمعه موقت تهران، نماينده امام در شوراى عالى دفاع، جانشين حضرت امام در فرماندهى كل قوا، رياست جمهورى اسلامى ايران در دو دوره، رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام، نماينده مجلس خبرگان رهبرى در سه دوره متوالى و عضويت در شوراى بازنگرى قانون اساسى را دارا بودند.

وى داراى تاليفاتى است كه برخى از آنها عبارتند از: تفسير راهنما در 13 جلد، سرگذشت فلسطين يا كارنامه سياه استعمار، اميركبير يا قهرمان مبارزه با استعمار.

محمد جواد حجتى كرمانى

حجه‏الاسلام والمسلمين شيخ محمد جواد حجتى در كرمان متولد شد. مقدمات و ادبيات و قسمتى از سطوح را در مدرسه معصوميه كرمان از والدش حجه‏الاسلام حاج ميرزا عبدالحسين حجتى كرمانى، و آيه‏الله صالحى و ديگران فراگرفت.

سپس به قم عزيمت نمود و از محضر آيه‏الله العظمى بروجردى و مراجع ديگر استفاده نمود و فلسفه را از علامه طباطبائى فرا گرفت.

برخى از آثار او عبارتند از: اسرار سقيفه، جلوه مسيح و ترجمه سه جلد از تفسير الميزان.

حجت الاسلام و المسلمين شيخ على حجتى كرمانى

او در كرمان ديده به دنيا گشود و پس از تحصيل علوم جديد وارد مدرسه معصوميه كرمان شد و به تحصيل علوم دينى پرداخت و سپس به قم عزيمت نمود و از حوزه درس امام خمينى، آيه‏الله حاج شيخ مرتضى حائرى و آيه‏الله گلپايگانى و ديگران بهره برد.

حجتى فلسفه و تفسير را از علامه طباطبائى فرا گرفت و مدت دو سال نيز در نجف اشرف به تحصيل پرداخت.

وى مدت‏ها عضو هيئت تحريريه مكتب اسلام بود و از نويسندگان جوان و روشنفكر حوزه علميه قم به شمار مى‏رفت. [حجتى در سال 1378 ه .ش دارفانى را وداع و در قم مدفون گرديد.]

برخى از آثار وى عبارت است از: اسلام و تبعيضات نژادى، اسلام آئين زندگى، چهارده داستان، اسلام و فرهنگ قرن بيستم، متد ديالكتيك ماركسيستى، از بردگى روم قديم تا ماركسيسم، در باب جمهورى اسلامى، نيايش در رمضان، آفريدگار جهان، خدا را چگونه بشناسيم، اقتصاد در مكتب اسلام، رهبران بزرگ و مسئوليتهاى بزرگتر، حكومت در اسلام.منابع