ÌÓÊÌæ ÇÑÊÈÇØ ÈÇ ãÇ ÎÇäå  

دوران جمهوری اسلامی در استان مرکزی

از ویکی اطلس فرهنگی ایران

پرش به: ناوبری, جستجو

محتویات

دوران جمهوری اسلامی

سال 1357 اوج فرياد خشمگينانه ملت مظلوم ايران عليه حكومت خون آشام پهلوى بود. مردم شهرهاى استان مركزى نيز همانند مردم ديگر استانها سكوت ذلت بار در مقابل ستمگران را شكستند و با راهپيمايى‏هاى خيابانى خشم مقدس خود را ابراز داشتند.

در تاريخ 11/7/1357 كاركنان و كارمندان اداره برق اراك دست به اعتصاب زدند و اولين اعتراضات خود را نسبت به رژيم در قالب خواسته‏هاى حقوقى مطرح ساختند.

به دنبال فاجعه جمعه سياه و در چهلم ياد بود شهداى «جمعه سياه» فرهنگيان اراك پس از اجتماع در يكى از دبيرستانهاى اين شهر از دبيرستان خارج شده و در خيابان شاه زند به راهپيمايى پرداختند. سپس در مسجد امام حسين عليه‏السلامگرد آمدند و پس از اعلام درخواست‏هاى خود مجددا در صفوف منظم در حالى كه روحانيون پيشاپيش آنها در حركت بودند به راهپيمايى پرداختند.

در بين راه، مردم به آنها شاخه‏هاى گل مى‏دادند و فرهنگيان نيز شاخه‏هاى گل را به سوى سربازان ارتش كه با تانك در كنار آنها در حركت بودند، مى‏انداختند. تظاهرات فرهنگيان پس از 3 ساعت در مسجد آخوند در خيابان حصار پايان يافت.

به دنبال سركوب قيام مردمى در شهرستان‏ها در تاريخ 26/7/1357 كاركنان شركت ماشين سازى اراك در ادامه اعتصاب خود فاصله بين كارخانه تا شهر را راهپيمايى كردند.

در پى فرار شاه از ايران در تاريخ 26 دى ماه صدها تن از مردم در ميدان پهلوى اراك جمع شدند و قصد پايين كشيدن مجسمه شاه را داشتند كه با يورش مأمورين روبرو شدند.

در اين يورش، تعداد زيادى دوچرخه و موتور سيكلت به وسيله مأمورين به آتش كشيده شد و كيوسك نمايندگى كيهان توسط نفر بر نظامى از جا كنده و وسايل موجود آن به آتش كشيده شد و در پى يك ساعت تيراندازى دژخيمان به سوى مردم دست كم دو تن نفر شهيد و 22 نفر مجروح شدند كه حال عده‏اى از گلوله خوردگان وخيم بود. در پى اين قضيه عده كثيرى از مردم و روحانيون در تمام طول شب در بيمارستان‏هاى شهر اجتماع كرده و آماده اهداى خون بودند و تاكسى‏هاى شهر تا صبح به اقوام و بستگان مجروحان در شهر كمك مى‏كردند.

در تاريخ 28 دى ماه 1357 حجت الله رضايى دانش‏آموز 11 ساله‏اى كه در ميدان پهلوى مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود به شهادت رسيد.

حملات دژخيمان رژيم به مردم بى پناه همچنان ادامه داشت. در تاريخ 2 بهمن ماه 1357 در شهر اراك شايع شد كه عده‏اى چماق به دست به شهر حمله خواهند كرد. در پى اين خبر مردم شهر در معابر و مساجد با آمادگى كامل منتظر چماق بدستان ماندند كه با هوشيارى آنان اين توطئه خنثى شد.

در تاريخ 4 بهمن اعضاى انجمن شهر اراك بطور دستجمعى با عنوان پاسخ به نداى حضرت آيت الله العظمى خمينى استعفا كردند.

در 22 بهمن ماه 1357 در پى بروز خبر درگيرى مردم روستاى كميجان اراك با مأموران ژاندارمرى در روز پنج شنبه گذشته دهها هزار نفر از مردم اراك كه قصد راهپيمايى به پشتيبانى از بازرگانان را داشتند در ميدان اراك به تحصن نشستند.

با قطعى شدن خبر پيروزى انقلاب در اين روز مردم بسيار شادمان شده و به توزيع نقل و شيرينى بين يكديگر پرداختند.

سربازان و كليه پرسنل ارتش و ژاندارمرى با در دست داشتن عكسهايى از امام خمينى سوار بر خودروى ارتش و يا پياده وارد شهر شده و با شركت در راه پيمايى و جشن و شادمانى، پيروزى انقلاب را به مردم تبريك گفتند.

حوادث سياسى از پيروزى انقلاب اسلامى تاكنون

1ـ نقش احزاب و گروهك‏هاى سياسى (ناسيوناليزم، چپگرا و اسلامى)

استان مركزى به خاطر موقعيت جغرافيايى و همجوارى با استان‏هايى چون تهران و قم، قرار داشتن در مسير جاده و راه‏آهن شمال ـ جنوب و نيز قرار گرفتن صنايع بزرگ كشور در آن، هميشه بستر مناسبى براى ريشه و نشو و نماى گروه‏ها بوده و مى‏باشد و در طول دهه‏هاى گذشته افراد زيادى از گروهك‏هاى غير اسلامى و التقاطى در مراكز مختلف نفوذ كرده كه به علت ضعف مديريت امنيتى، جاى پاى افراد اين گروه‏ها در تجمعات غير قانونى و تشويق افراد به اعتراضات مشخص مى‏باشد.

اسامى گروهك‏ها و دامنه فعاليت آنها در استان به قرار ذيل است:

ـ سازمان منافقين

افراد اين سازمان از اين استان به عنوان «سرپل» و منطقه پشتيبانى «خصوصا در زمان جنگ» بهره مى‏بردند و به لحاظ صنعتى بودن استان، هميشه سعى داشتند تا به عنوان جاسوس صنعتى در خدمت بيگانه باشند.

ـ سازمان حقوق بشر و دفاع از آزادى

اين گروهك پس از سال 1360 مضمحل گرديد و فقط تعدادى از عناصر آن از طريق كد و رمز و شماره سريال‏هاى منتشره از راديو، با آنها مكاتبه دارند.

ـ سلطنت طلب

اين گروهك داراى سازمان خاصى در منطقه نيست و افراد آن در حد شايعه پراكنى و انتقاد از نظام و تضعيف آن عمل مى‏كنند. اغلب افراد آن كسانى هستند كه در رژيم گذشته داراى مسئوليت بودند.

ـ نهضت مقاومت ملى

اين گروهك پس از قتل بختيار، عملاً هيچگونه فعاليتى نداشته، تا كنون دو هسته از عناصر وابسته به اين گروهك در استان ضربه خورده‏اند.

ـ ساواك منحله

بسيارى از اعضاء اين سازمان جذب گروههاى سلطنت طلب شده‏اند ولى هيچگونه فعاليت تشكيلاتى نداشته‏اند و بقيه عناصر نيز سرگرم زندگى عادى خود مى‏باشند.

ـ ملى، مذهبيون (نهضت آزادى، جبهه ملى، پان ايرانيسم، حزب ملت ايران و ...)

بعضى از عناصر اين گروه‏ها داراى محافل و جلسات نوبه‏اى بوده و تعدادى از اهل قلم آنان به دنبال تأسيس بنيادهاى فرهنگى بوده و در صدد هستند تا از طريق فعاليت‏هاى فرهنگى در سطح استان، نظراتشان را به مردم القاء كنند.

ـ سازمان مجاهدين خلق و جنبش مسلمان مبارز

اين گروهكها در حال حاضر هيچگونه فعاليت سياسى و تشكيلاتى در سطح استان ندارند و نوعا از عناصر سرخورده و بريده تشكيل مى‏شوند. البته تعدادى از افراد اين گروهكها توانسته‏اند در بعضى از مراكز دولتى رسوخ نموده و داراى مسئوليت گردند.

ـ تفكرات چپى

گسترش محيط‏هاى كارگرى در سطح استان باعث پيدايش و رشد تفكرات چپى شده است. شعارهاى فريبنده اين تشكيلات منجر به گرايش به سوى آنان و اعتراضات صنفى و كارگرى مى‏گردد. آمارها نشان مى‏دهد كه وابستگان به اين تشكيلات بعد از برخوردهاى مقطعى در سال 1360 به بعد با آنها، اغلب به سمت تحصيلات و گرفتن مدارج علمى روى آورده‏اند.

نماز جمعه

به موازات استقرار نهادهاى انقلابى در استان مركزى مردم شهرهاى اين استان به منظور اقامه نماز جمعه طى درخواستهاى كتبى از امام امت درخواست امام جمعه نمودند كه از طرف ايشان افراد ذيل به امامت جمعه شهرهاى استان منصوب شدند:

آستانه: حجت الاسلام سيد سعيد طبايى،

آشتيان: حجت الاسلام محمد حسين دهقانى اشكذرى،

اراك: حجت الاسلام احمد محسنى گركانى،

تفرش: حجت الاسلام على محمد گلوردى،

خمين: حجت الاسلام حيدر على جلالى خمينى،

خنداب: حجت الاسلام محمد تقى دليرى پور،

دليجان: حجت الاسلام حسين رجبى نويسى،

ساوه: حجت الاسلام حافظ نجفى،

شازند: حجت الاسلام قاسم امير مجاهدى،

غرق آباد: حجت الاسلام على حسين احمدلو،

كميجان: حجت الاسلام محمد منتظرى،

مامونيه: حجت الاسلام عبدالحسين رحمتى نيا،

محلات: حجت الاسلام سيد عبدالعلى مقدسى،

نراق: حجت الاسلام على اكبر حيدرى نراقى،

نيمه‏ور: حجت الاسلام جليل شريفى نيا.

دفاع مقدس

همزمان با شروع جنگ تحميلى مردم استان مركزى نيز همچون ديگر هموطنان خود به منظور پاسدارى از دستاوردهاى انقلاب اسلامى عازم جبهه‏هاى نور عليه ظلمت شدند تا مانع پيشروى دشمن شوند. نوجوانان، جوانان و ميانسالان اين خطه از خاك ميهن اسلامى با حضور در لشكر هميشه پيروز 17 على ابن ابيطالب عليه‏السلام، هشت سال پا به پاى ديگر رزمندگان، در اكثر عمليات‏ها شركت كردند و سرافرازانه در مقابل دشمن زبون افتخار آفريدند و با تقديم بالغ بر 5700 شهيد و 14000 جانباز برگ زرينى بركارنامه درخشان خود ورق زدند. گذشته از اين، 48 تن از جوانان اين استان در جريان حوادث دوران انقلاب اسلامى به فيض شهادت نايل آمدند.

همچنين 47 تن از شهداى اين استان را طلاب علوم دينى تشكيل مى‏داده‏اند كه نشانگر حضور گسترده اين قشر از جامعه در كنار ساير رزمندگان اسلام مى‏باشد.

در اين قسمت به نام و عنوان برخى از فرماندهان شهيد اين استان اشاره مى‏كنيم:

رديفنام فرماندهسمتمحل تولد

1ناصر بختيارىفرمانده تيپسربند اراك

2على سبحانىفرمانده گردانسربند اراك

3جواد گودرزىفرمانده گردانسربند اراك

4سيد داوود احمدىفرمانده گردانسربند اراك

5هاشم هاشمىفرمانده گردانسربند اراك

6سياووش اميرىفرمانده گردانسربند اراك

7سيد عباس ميرهادىفرمانده گردانخمين

8محمد حسين ساعدىفرمانده گردانخمين

9حسن ابوذرىمعاون گردانخمين

10محمد مجتبىمعاون گردانخمين

11حسن آندىفرمانده گردانخمين

12احمد قاسميانفرمانده گردانخمين

13محمد نبى مصطفايىمعاون گردانخمين

14بهرام شيخىفرمانده تيپخمين

15نظامعلى فتحىفرمانده گرداناراك

16محمد تقى اسماعيلىفرمانده گردانخمين

17حسين انصارىفرمانده گردانمحلات

18حسين يار محمدىفرمانده گردانمحلات

19احمد حسينى فرفرمانده گردانخمين

20محمد طاهر لطفىفرمانده گردانخمين

21كاوه نبيرىفرمانده تيپاراك

22حاج صادق بابايىفرمانده گرداناراك

رديفنام فرماندهسمتمحل تولد

23يعقوبعلى صيدىفرمانده گرداناراك

24عليرضا رضايىمعاون گردانخمين

25على اصغر فتاحىفرمانده گرداناراك

26ابراهيم يعقوبىفرمانده گردانساوه

27مهدى ناصرىفرمانده گردانساوه

مأخذ: بنياد شهيد انقلاب اسلامى استان مركزى.

تأثيرات جنگ بر شهر و ساكنان آن

در طول سالهاى جنگ شهرهاى استان مركزى به صورت مداوم در زير حملات هوايى و موشكى رژيم بعثى عراق قرار داشت. سال 1365 و 1367 ه .ش اوج بمباران دشمن بعثى بود.

در آن سالهاى غم‏انگيز اغلب شهرهاى استان مورد هجوم هواپيماها و موشك دشمن قرار گرفت و بر اثر اين قساوتها افراد بيشمارى از زن و مرد ـ پير و جوان به شهادت رسيدند و ديگران را در غم خود نشاندند. در همين راستا شهرهاى اراك و شازند به دليل وجود واحدهاى صنعتى، بيشترين خسارات را متحمل شده‏اند.

مشاركت سياسى

الف) مشاركت مردم در صحنه‏هاى سياسى ـ اجتماعى

مردم اين استان به خصوص شهر اراك در مراسم‏ها و تجمعات مختلف همچون مراسم 13 آبان، 22 بهمن، روز جهانى قدس همگام با ساير شهرهاى ميهن اسلامى مشاركت فعال و گسترده‏اى داشته‏اند و هر چه از عمر انقلاب اسلامى مى‏گذرد، حضور مردم نسبت به سالهاى گذشته با شكوه‏تر و منسجم‏تر مى‏شود و اقشار مختلف مردم اعم از خانواده‏هاى محترم شهدا، بسيجيان، مردم كوچه و بازار و مسئولين در اين صفوف حضور دارند. از مشكلات استان در بعد سياسى ـ اجتماعى نبود يك تشكيلات و ارگان هماهنگ كننده كه بتواند تشكيلات و نهادهاى سياسى ـ اجتماعى را پوشش داده و هدايت نمايد، مى‏باشد و اين موضوعى است كه مردم استان و به خصوص دلسوزان به اسلام و انقلاب را رنج مى‏دهد و موجب تشتت افكار و تك روى افراد و تشكيلات و عدم اتخاذ موضع و اقدام صحيح و اصولى و به موقع در برابر حوادث و پديده‏هاى سياسى شده است. در خصوص حضور مردم در مراسم عبادى ـ سياسى نماز جمعه بايد گفت كه به استثناء ماه مبارك رمضان كه اين مراسم از رونق و شكوه خاصى برخوردار است، و همچنين ماههاى محرم و صفر كه مردم مشاركت فعالترى دارند، در بقيه ايام سال حضور اقشار مختلف مردم چشمگير نبوده و رقم شركت كنندگان به طور متوسط بين 6ـ5 هزار نفر تخمين زده مى‏شود.

ب) مشاركت مردم در انتخابات مجلس و رياست جمهورى

مردم استان مركزى در تمامى صحنه‏هاى انقلاب و پس از آن حضورى چشمگير داشته‏اند. يكى از موارد بارز اين حضور و مشاركت، شركت مردم در انتخابات مى‏باشد. در اولين دوره انتخابات مجلس شوراى اسلامى در حدود 8/71 درصد مردم به پاى صندوق‏هاى راى حاضر شدند و با راى خود، وظيفه و نقش خود را در اداره كشور ايفا نمودند. در دومين دوره انتخابات مجلس شوراى اسلامى ميزان حضور مردم به 4/86 درصد افزايش يافته است. در سومين دوره ميزان حضور مردم به نحو چشمگيرى افزايش يافت و به 5/93 درصد رسيد. اما در چهارمين دوره انتخابات مجلس شوراى اسلامى ميزان حضور مردم به 3/55 درصد كاهش يافت و اين روند نزولى در دوره بعد نيز وجود داشت و در دوره پنجم به 5/54 درصد رسيد. در انتخابات رياست جمهورى نيز مردم اين استان حضور چشمگيرى داشته‏اند. با توجه به آمار موجود در هفتمين دوره انتخابات رياست جمهورى در حدود 6/79 درصد واجدين شرايط به پاى صندوق‏هاى راى حاضر شده‏اند. در هشتمين دوره انتخابات رياست جمهورى ميزان حضور مردم به 92/63 درصد كاهش يافت. در پايان به اسامى نمايندگان استان در مجلس شوراى اسلامى در دورههاى مختلف اشاره مى‏شود:

ـ دوره اول

اولين دوره مجلس شوراى اسلامى در تاريخ 7 خرداد 1359 آغاز شد و افراد ذيل به مجلس راه يافتند:

محمد حسين احمدى دانش آشتيانى آشتيان (مياندوره‏اى)

على موحدى ساوجى ساوه

فضل الله مهدى‏زاده محلاتى محلات

سيد مجتبى مير جعفرى اراك (مياندوره‏اى)

على هاشمى سنجابى اراك

احمد عطارى اراك

اين دوره از مجلس در تاريخ 6 خرداد 1363 پايان يافت.

ـ دوره دوم

دومين دوره مجلس شوراى اسلامى در تاريخ 7 خرداد 1363 گشايش يافت و افراد زير به مجلس راه يافتند:

اسماعيل فدايى سربند

غلامرضا فدايى عراقى اراك

سيد محمد على قريشى خمين

على موحدى ساوجى ساوه

سيد مجتبى مير جعفرى اراك

غلامرضا حيدرى تفرش

اين دوره از مجلس در تاريخ 5 خرداد 1367 پايان يافت.

ـ دوره سوم

دوره سوم مجلس شوراى اسلامى در تاريخ 7 خرداد 1367 آغاز به كار كرد و نمايندگان استان به قرار ذيل تعيين گرديدند:

محمود آستانه سربند

سيد حسن الحسينى اراك

غلامرضا حيدرى تفرش و آشتيان

سيد محمد على شهيدى محلات و دليجان

غلامرضا فدايى عراقى اراك

سيد محمد على قريشى خمين

على موحدى ساوجى ساوه

سومين دوره مجلس شوراى اسلامى در تاريخ 6 خرداد 1371 پايان يافت.

ـ دوره چهارم

چهارمين دوره مجلس شوراى اسلامى در تاريخ 7 خرداد 1371 آغاز شد و افراد زير به مجلس راه يافتند:

على دانش منفرد تفرش و آشتيان

سيد مصطفى روحانى محلات و دليجان

سيد حسين شريفى اراك

محمد رضا مقدم فيروز اراك

محمد نبوتى ساوه

محمود آستانه سربند و شازند

محمد باقر توكلى خمين

اين دوره از مجلس شوراى اسلامى در تاريخ 6 خرداد 1375 پايان يافت.

ـ دوره پنجم

دوره پنجم مجلس شوراى اسلامى در تاريخ 12 خرداد 1375 گشايش يافت و نمايندگان استان بدين قرار به مجلس راه يافتند:

محمود آستانه سربند و شازند

سيد حسين شريفى اراك

غضنفر عيدى گل تپه‏اى اراك

سيد محمد على قريشى خمين

محمد نبوتى ساوه

على اصغر هادى‏زاده محلات و دليجان

بهمن اخوان تفرش و آشتيان

اين دوره از مجلس شوراى اسلامى در تاريخ 6 خرداد 1379 پايان يافت.

ـ دوره ششم

ششمين دوره مجلس شوراى اسلامى در تاريخ 7 خرداد 1379 افتتاح شد و افراد زير به عنوان نمايندگان استان به مجلس راه يافتند:

على نظرى اراك

بهمن اخوان تفرش و آشتيان

سيد امرالله موسوى خمين

على اكبر جعفرى ساوه

قاسم عزيزى سربند و شازند

على اصغر هادى‏زاده محلات و دليجان

ـ دوره هفتم

نمايندگان فعلى استان (دوره هفتم مجلس شوراى اسلامى):

عباس رجايى اراك و كميجان

حسن مرادى اراك و كميجان

على دانش منفرد تفرش و آشتيان

بهرام حبيبى خمين

حسين اسلامى ساوه و زرند

قاسم عزيزى شازند

سيد حسن عباسى محلات و دليجانمنابع