ÌÓÊÌæ ÇÑÊÈÇØ ÈÇ ãÇ ÎÇäå  

آداب و رسوم و آئین‌ها در استان اصفهان

از ویکی اطلس فرهنگی ایران

پرش به: ناوبری, جستجو

آداب و رسوم ملى و مذهبى اقليت‏هاى دينى

محتویات

مراسم عروسى ارمنيان

جوان ارمنى در روزهاى عيد، جشن يا در كليسا دختر را مى‏بيند و مى‏پسندد. اگر دختر هم مايل به ازدواج بود، بلافاصله پدر و مادر دختر و پسر در جريان قرار مى‏گيرند.

پس از اين مقدمات، پدر و مادر عروس و داماد دور هم جمع شده و حلقه و انگشترى نامزدى رد و بدل مى‏گردد. مدت نامزدى در حدود شش ماه است.

پس از آن مراسم عقد انجام مى‏شود. در شب عروسى، داماد به خانه عروس مى‏رود و عروس را همراه افراد خانواده به كليسا مى‏برد.

در كليسا دختر و پسر در برابر محراب مى‏ايستند. آنگاه كشيش مأمور خطبه عقد از پشت پرده محراب بيرون مى‏آيد. در اين هنگام همه چراغ‏ها و چهل چراغ‏هاى كليسا روشن است و فضا با دود كندر معطر مى‏شود.

عروس و داماد در كنار هم در برابر كشيش زانو مى‏زنند، كشيش صيغه عقد را جارى مى‏كند. كشيش، صليبى از جيب خود بيرون مى‏آورد و روى سر عروس مى‏گذارد و شروع به دعا كردن مى‏نمايد.

پس از اتمام دعا، صليب را روى سر داماد گذاشته و دعا مى‏خواند. پس از پايان دعا از عروس مى‏پرسد با اين ازدواج موافقى؟ و حاضرى در خوشى و سختى شريك او باشى؟ عروس جواب مى‏دهد، بله. آنگاه همين برنامه براى داماد تكرار مى‏شود. پس از بله گفتن داماد، داماد انگشترى به دست عروس مى‏كند و عروس نيز دست داماد را با انگشتر زينت مى‏نمايد. آنگاه هر دو به كشيش قول مى‏دهند تا آخر عمر به يكديگر وفادار باشند و يكديگر را مى‏بوسند. پس از ثبت ازدواج در دفتر رسمى، عروس و داماد وارد مجلس مى‏شوند و با ورودشان مدعوين به صرف شام و شراب مى‏پردازند.

اين لباس عروسى براى زوجين بسيار گرانقدر است و هنگام مرگ نيز آنها را به تنشان مى‏پوشانند.

مراسم تولد ارمنيان

يك هفته تا ده روز پس از تولد، كودك را براى غسل تعميد به كليسا مى‏برند. مراسم غسل تعميد بدين ترتيب است كه كشيش آبى را كه در جام مقدس است و بر آن اوراد و دعاهايى خوانده شده بر روى نوزاد مى‏پاشد.

كشيش صليبى در دست دارد كه مرتب در آب فرو مى‏برد و آب را تطهير مى‏كند و مرتبا ورد مى‏خواند و در جام آب مى‏دمد.

اهميت غسل تعميد براى يك ارمنى همچون ختنه است براى يك نوزاد پسر مسلمان. اگر نوزاد را غسل تعميد ندهند او مسيحى نيست.

براى نام گذارى كودك نيز جشنى برگزار مى‏كنند و در اين جشن به صرف شام و شيرينى و شراب مى‏پردازند.

مراسم تدفين ارمنيان

آنگاه كه شخصى ارمنى فوت نمايد، لباس عروسى و يا دامادى به او مى‏پوشانند و او را داخل تابوت گذاشته و به كليسا مى‏برند.

سپس با ماشين سياه رنگ كه با گل و صليب تزئين شده، به گورستان ارمنيان مى‏برند. لباس را از تن او خارج نموده و او را شستشو داده، آنگاه با مراسمى كه كشيش انجام مى‏دهد، مرده را به خاك مى‏سپارند.

ساير اعياد ارمنيان

ارمنيان روز ششم ژانويه را به مناسبت تولد حضرت مسيح جشن مى‏گيرند.

در شب پنجم ژانويه، ارمنيان از كليسا نان مقدس به خانه مى‏برند و آن را با غذاهايى مثل ماهى، كوكو، پلو و شراب مى‏خورند.

روز ششم ژانويه، طى مراسمى در كليسا روغن مقدس را در آب مى‏ريزند و صليب را در آن مى‏افكنند و مردم از آن آب و روغن براى شفاى بيماران خود استفاده مى‏كنند.

روز چهاردهم فوريه جشنى شبيه چهارشنبه سورى دارند. در اين روز طى مراسم خاصى آتش مى‏افروزند و مراسمى را اجرا مى‏نمايند.

سه روز مانده به عيد پاك، مراسم پاشويان انجام مى‏شود. به ياد آنكه مسيح پاى حواريون را شسته است.

اسقف نيز پاى كاركنان كليسا را مى‏شويد.

روز عيد پاك، تخم مرغ‏هاى رنگى (قرمز رنگ) تهيه مى‏كنند.

روز پانزدهم اوت طى مراسمى انگور را در كليسا تقديس مى‏كنند.

آنها مراسمى مثل عيد قربان دارند و اگر نذرى داشته باشند گوسفندى را نمك مى‏خورانند و ذبح مى‏نمايند.

ارمنيان در هر سال، پنج روز روزه مى‏گيرند و در روز عروج مسيح به آسمان، مراسم خاصى را در بيابانهاى اطراف شهر انجام مى‏دهند.

قورتوم يكى ديگر از مراسم ارمنيان است كه جهت تطهير گناهان برگزار مى‏شود و آن اقرار به گناه نزد كشيش است. اكنون مسيحيان نزد خود اعتراف مى‏كنند و اظهار ندامت و طلب آمرزش مى‏كنند و از نانى كه كليسا تهيه كرده است مى‏خورند تا از گناه سبك شوند.

يك روز بعد از همه اعياد، دسته جمعى به گورستان مى‏روند تا ارتباط رفتگان و ماندگان هميشه برقرار باشد. اين روزهاى سوگوارى را «هرلس» گويند.

مراسم آب پاشان آشورى‏ها

آشورى‏ها در اواخر تير و اوايل مرداد، صد روز پس از عيد پاك، به كليسا مى‏روند. كشيش بخشى از مراسم هر يك شنبه را اجرا مى‏كند و در ادامه خطبه‏اى متفاوت با خطبه يك شنبه مى‏خواند. پس از اين مراسم كه شار نام دارد، نان مقدس توزيع مى‏شود. هنگامى كه از كليسا بيرون مى‏آيند، در كوچه و خيابان روى يكديگر يا روى زمين آب مى‏پاشند.

ارمنيان مراسمى شبيه اين رسم آشوريان دارند و آن را «وارداوار» مى‏نامند. ارمنيان صد روز پس از عيد پاك در اولين يك شنبه كه در حدود ماه اوت است، مراسم «وارداوار» را به جاى مى‏آورند.

آنها در اين روز به كليسا مى‏روند و مراسمى مانند مراسم يك شنبه انجام مى‏دهند و دعا و خطبه‏اى اضافه بر مراسم يكشنبه ايراد مى‏شود و پس از بيرون آمدن از كليسا، در كوچه و خيابان و منزل روى يكديگر آب مى‏پاشند. ارمنيان در اين روز كبوتر پرانى مى‏كنند.

مراسم تبرك انگور

آشورى‏ها جشن تبرك انگور را در روز «شادادماتى مادايام» يعنى روز رحلت حضرت مريم، انجام مى‏دهند. اين روز تقريبا مصادف با 24 مرداد ماه است. در اين روز آنها به كليسا مى‏روند و مراسم مخصوص يكشنبه را بجا آورده و دعاى ويژه تبرك انگور را مى‏خوانند.

پس از ايراد خطبه و آوازها و سرودهاى مذهبى به زبان آشورى، كشيش سه بار بر ظرف محتوى انگور صليب رسم مى‏كند و با اين كار انگور متبرك مى‏شود.

در پايان مراسم، نان مقدس و مقدارى انگور ميان مؤمنان كليسا تقسيم مى‏شود. ارمنيان مراسم تبرك انگور را در روز عيد حضرت مريم انجام مى‏دهند و به آن «خاقوق اورهنگ» مى‏گويند.

در اين روز، در كليسا، بالاترين فرد روحانى و مذهبى با هم آوازى گروه كرشارگان را مى‏خواند و در پايان، از درگاه الهى مسئلت مى‏شود كه روح و جسم آدميان را از گناهان پاك سازد و براى مراسم تبرك انگور آماده سازد. سپس طى مراسمى سه بار انگور متبرك مى‏شود و در ميان حاضران تقسيم مى‏شود.منابع