ÌÓÊÌæ ÇÑÊÈÇØ ÈÇ ãÇ ÎÇäå  

محیط زیست استان اصفهان

از ویکی اطلس فرهنگی ایران

ویرایش در تاریخ ‏۲۰ فروردین ۱۳۹۱، ساعت ۲۲:۴۹ توسط 172.16.1.19 (بحث)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری, جستجو

با توجه به اينكه استان اصفهان يكى از قطب‏هاى صنعتى ايران محسوب مى‏شود و مهمترين صنايع توليدى كشور نظير صنايع ذوب آهن، فولاد مباركه، الياف مصنوعى، پلى اكريل، نساجى، پالايشگاه نفت و ... در اين استان قرار دارند، هر روز بر آلودگى هواى آن افزوده مى‏شود.

محيط زيست استان بيش از هر چيز تحت تأثير استقرار و فعاليت چنين مراكزى است. در نتيجه فعاليت اين واحدهاى بزرگ، هر روز صدها تن از مواد زايد و آلاينده به صورت گاز، مايع و جامد در منابع اصلى حيات يعنى آب، خاك و هوا تخليه مى‏شود.

از ناحيه نيروگاه شهيد محمد منتظرى و پالايشگاه اصفهان روزانه بيش از 400 تن گازهاى مختلف شامل انيدريد سولفور و منو اكسيد كربن، اكسيدهاى ازت، ذرات معلق و ... بر فراز اصفهان منتشر مى‏شود.

چنانچه آلودگى‏هاى ناشى از ساير فعاليتهاى صنعتى و همچنين رفت و آمد حدود بيست هزار وسيله نقليه موتورى نيز به اين رقم اضافه شود، حجم آلودگى اصفهان از مرز يك هزار تن در روز فراتر خواهد رفت.

توسعه صنعت، ازدياد جمعيت و گسترش شهرنشينى و سموم كشاورزى، سبب آلودگى آب آشاميدنى و آب كشاورزى و به تبع آن محصولات زراعى و توليدات باغى شده است.

كمبود نزولات جوى، ورود پساب‏هاى كشاورزى، فاضلاب‏هاى صنعتى و خانگى به درون رودخانه، سبب آلودگى آب آشاميدنى شده است و تخليه فاضلاب‏ها به ويژه در موقع كاهش آب زاينده رود و در نتيجه تشديد آلودگى، عملاً مشكلات زيادى در ميزان و كيفيت بهره‏ورى كشاورزى منطقه ايجاد كرده است.

براى حفظ محيط زيست و جلوگيرى از آلودگى هوا در شهرستان اصفهان، طرح كمربند فضاى سبز و طرح تفكيك و بازيافت زباله در دست اجراست.

طرح كمربند فضاى سبز كه به درخت كارى دور تا دور شهر اصفهان مى‏انجامد، سبب كاهش آلودگى هوا، جلوگيرى از ساخت و سازهاى بى‏رويه و ايجاد هواى پاكيزه و زيبا در اطراف شهر خواهد بود.

طرح تفكيك و بازيافت زباله، شامل بازيافت پلاستيك، كاغذ، مقوا، شيشه، نان خشك و فلزات، از زباله‏هاى خانگى مى‏باشد. مابقى زباله‏ها طى فعاليتهاى شيميايى به كود تبديل مى‏شوند و در كشاورزى مورد استفاده قرار مى‏گيرند.

اين طرح را مى‏توان به عنوان اساسى‏ترين پشتوانه تأمين بهداشت محيط زيست و كارآمدترين ابزار در كاهش آلودگى‏هاى ناشى از زباله دانست.

مرداب گاوخونى

اين مرداب (باتلاق) در جنوب شرقى شهر اصفهان قرار دارد. وسعت آن به ميزان بارندگى در حوزه و درجه تبخير بستگى دارد. در موقع پرآبى، وسعت آن تا 500 كيلومتر مربع مى‏رسد. ابعاد آن به طور متوسط 15 در 18 كيلومتر مى‏باشد.

سطح باتلاق پوشيده از نيزار بوده و يك درياچه از آب شور دائمى است. قسمت اعظم آب آن توسط رودخانه زاينده رود تامين مى‏گردد. اين باتلاق گودترين منطقه استان اصفهان به حساب مى‏آيد.

شهرهاى اصفهان، ايزدخواست، زرين شهر، عسگران، قمشه، لنجان، ميمه، مورچه خورت و نجف آباد در اين زير حوزه واقع گرديده‏اند.

اين باتلاق داراى اهميت زيادى است و اهميت آن را مى‏توان در عنوانهاى زير فهرست نمود:

ـ داراى توليدات و ذخاير بسيار بالاى بيولوژيك است.

ـ زيستگاه بسيار مناسبى براى آبزيان، حيات وحش و پرندگان مهاجر و بومى است.

ـ فضاهاى تفريحى مناسبى دارد.

ـ از زمينه‏هاى پژوهشى و تحقيقاتى برخوردار است.

ـ مهاجرت پرندگان از نواحى شمالى در فصل‏هاى سرد و از نواحى جنوبى در فصل‏هاى گرم، به اين منطقه زيبايى خاصى مى‏بخشد.منابع